RTC Clock
Vytištěno z http://web.daves.cz/index2.php?&item=174
Autor:
4494+8002 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 12.01.2005 - Změněno: 12.01.2005
Tuto úpravu jsem vymyslel ze závisti PC počítačům...

Proč mají oni čas a datum uložený v počítači a my ataristi ne ???

Přitom to nění nijak složité. Stačí zakoupit hodinový obvod RTC72421, který hezky sám počítá čas a udržuje datum. Stačí ho jen jednou nastavit a je to.

Zapojení je samo o sobě zcela jasné z obrázku, takže to nebudu ani moc komentovat. Ve schématech si najděte někde na procesoru vývody A0-A4, kterými budete v budoucnosti k obvodu přistupovat a D0-D7 pomocí kterých budete obvod ovládat, nastavovat a číst.

Jistě už jste si všimli, že je obvod zapojen na stejný vývod (pin 9) obvodu 74LS138. Zatímco COVOX zpracovává zápis, tak z hodin budeme ve většině času číst. Čtení hodin není nijak ovlivněno obvodem COVOX a samotné ovládání COVOXu není ovlivněno hodinami. Problém nastává ale v případě, kdy zapisujete na covox a ono se vám zapisuje vlastně i do hodin. Proto je zařazen přepínač protect, kterým povolíte zápis do hodin pouze při nastavování a pak jej přepnete a hodiny nebudou již ovlivňovány.

Protože se jedná čistě o můj výmysl, není úprava moc rozšířená a má malé využití. Ba jsem možná jediný kdo ji má. Ale i tak například hra JustDigi si hodiny přečte a zobrazí na obrazovce. Pokud je nemáte, uvidíte 00:00. Jinak ale hodiny ve hře opravdu fungují a já vidím aktuální čas. Kdysi jsem měl v plánu vřadit do Qmegu řádek, který bude zobrazovat datum a čas (RTC dokonce rozpoznává i dny, umí i každou sekundu blikat Led diodou, nebo každou minutu, hodinu... !)
Dole na obrázku vidíte rozpis adres pro nastavení sekund, minut, hodin, dní, měsíců, roků a dne. Dále jsou tam registry. Registr F dokáže pomocí bitu 0,1,2 hodiny zastavit a pomocí bitu 4 se určuje formát 12/24 hodin. Registr E ovládá blikáí LED - bit 2 po sekundě, bit 3 po minutě, bit 2+3 po hodině. Jistě tam budou i další funkce, ale experimentálně jsem přišel pouze na tyto.

Závěrem chci říct, že tuto úpravu jsem sám vymyslel, respektive na základě ripnutí stereo hudby a zjištění způsobu adresování jsem ji zpětně navrhl. Netvrdím, že je 100% správně, ale je funkční, jednoduchá a stále již několikátý rok bez problému funguje...
Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615